ABC renowacji drewnianego tarasu – o czym warto pamiętać?

by redakcja serwisu

Wygoda odpoczynku na świeżym powietrzu i spore możliwości aranżacyjne sprawiają, że drewniane tarasy są coraz popularniejszym rozwiązaniem w przydomowych ogródkach. Naturalne tworzywo, z którego są wykonane, z czasem wymaga jednak drobnych prac renowacyjnych, aby mogło służyć nam przez kolejne lata. Jak przeprowadzić je szybko i sprawnie?

Odpowiednie zabezpieczenie drewna kluczem do sukcesu

Deszcz, słońce i częste zmiany temperatur wpływają niekorzystnie na kondycję i wygląd drewnianych konstrukcji ogrodowych. Woda wnika w strukturę drewna i przyczynia się do rozwoju mikroorganizmów oraz znacznie przyspiesza proces jego próchnienia. Skutecznym sposobem, a z pewnością tańszym niż całkowita wymiana tarasu, są coroczne zabiegi pielęgnacyjne, które nie tylko poprawiają wygląd przydomowego tarasu, ale także zabezpieczają go przed szkodliwym działaniem promieni UV, deszczu i śniegu. Prace renowacyjne z drewnem warto podzielić sobie na kilka etapów – czyszczenie, naprawianie, szlifowanie i aplikację środków do ochrony drewna. W pierwszej kolejności istotne jest dokładne usunięcie uszkodzeń czy nawarstwionych zanieczyszczeń, w tym roślin, liści czy kawałków ziemi. Pomocna może okazać się profesjonalna myjka wysokociśnieniowa, dostępna w każdym markecie budowlanym.

Czego użyć, gdy taras wymaga naprawy?

Poluzowana deska czy odsłonięty po gruntownym czyszczeniu ubytek w drewnie mogą wpłynąć na końcowy efekt tego, jak będzie wyglądał nasz taras. Ich całkowita wymiana może okazać się nie tylko drogim przedsięwzięciem, ale i czasochłonnym. Pojedyncze drewniane elementy jesteśmy w stanie wymienić samodzielnie, tak by jeszcze tego samego dnia móc cieszyć się z wieczoru spędzonego na tarasie. Dokręcenie poluzowanych łączników nie powinno sprawić problemu, ale dłuższą chwilę spędzimy przy montowaniu nowych desek. Niezależnie od tego, czy nasz taras wykonany jest z konstrukcyjnego drewna klejonego lub drewna miękkiego, jak np. sosna, świerk lub jodła, rozwiązaniem będą wkręty konstrukcyjne do drewna. Wytrzymałe mocowanie nie tylko estetycznie dopasowuje się do powierzchni desek, ale też szybko wcina się w podłoże, co znacznie skróci czas montażu. Naprawiony taras przeszlifuj papierem ściernym, by pozbyć się starych warstw i wyrównać powierzchnię. Następnie usuń kurz i odpyl.

Czas na ochronę

Pamiętaj, że każde surowe drewno należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem gruntującym. Wnika on głęboko w drewno i zapobiega rozwojowi grzybów, powodujących siniznę oraz skutecznie chroni przed owadami.  Dodatkowo preparat stanowi dobrą bazę pod olej, zwiększając jego wydajność i przyczepność.

Wybór dobrej jakości środka do renowacji pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości i sprawi, że tarasowe deski będą piękne i trwałe przez wiele lat.

– Do zabezpieczenia drewnianego tarasu najlepiej użyć wysokiej jakości oleju o dużej zawartości żywic, który stworzy powłokę odporną na ścieranie i zmienną aurę. Drewno pokryte takim olejem nie będzie siniało i ciemniało, a jego powierzchnia stanie się odporna na deszcz, śnieg oraz promienie UV. Warto polecić tutaj Olej Pogodoodporny marki Bondex. Dzięki jego unikatowej recepturze, zapewnia ochronę drewna aż do 4 lat i doskonały efekt dekoracyjny – podkreśla Edyta Sokolnicka, Brand Manager marki Bondex. ­– Dzięki właściwościom hydrofobowym preparat odpycha wodę i redukuje jej wnikanie w głąb struktury drewna aż o 70%. Efekt perlenia utrzymuje się nawet, jeśli podłoże jest poddane szkodliwym działaniom promieni UV. Co więcej, olej doskonale uwydatnia rysunek słojów i nadaje drewnu piękny naturalny wygląd. Wysoka odporność powłoki na ścieranie, plamy oraz grzyby pleśniowe i glony zapewniają wieloletnie użytkowanie tarasu – dodaje Edyta Sokolnicka.

Dekoracje, które cieszą oko

Ozdobne latarenki, pnące się po ścianie domu pionowe rabatki oraz efektownie wyglądające oświetlenie to designerskie dodatki, które niskim nakładem finansowym odświeżą wygląd tarasu i nadadzą mu nowego charakteru. W połączeniu z pięknie odnowionym drewnem uzyskamy wyjątkowy efekt dekoracyjny, który będzie cieszył oko w długie, letnie wieczory.

Related Posts

Leave a Comment