Jak osłonić się przed ulicznym gwarem lub wzrokiem wścibskiego sąsiada?

by redakcja serwisu

Letni wypoczynek we własnym ogrodzie to przyjemna perspektywa pod warunkiem, że naszego spokoju nie zakłócają zerkający zza płotu sąsiedzi czy przypadkowi przechodnie. Jak stworzyć przy domu przytulny azyl, gdzie będziemy czuli się swobodnie i komfortowo?  

Rodzinny obiad na świeżym powietrzu, wieczorny grill w gronie przyjaciół, drzemka na hamaku czy relaks na leżaku z książką w ręku – to tylko przykłady wielu sposobów, w jakie możemy miło spędzać czas wolny we własnym, nawet najmniejszym ogrodzie. Aby z przyjemnością korzystać z pięknej pogody w przydomowej przestrzeni, musimy czuć się w niej dobrze. I nie chodzi tu jedynie o efektownie zaaranżowane rabaty, nienagannie przystrzyżony trawnik lub wygodne meble ogrodowe. Prawdziwy relaks zapewni nam jedynie miejsce, w którym nic nie zakłóca naszego poczucia prywatności. Wrażenie, że jest się obserwowanym, wielu osobom nie pozwoliłoby czuć się swobodnie. Niestety warunki na działce nie zawsze umożliwiają lokalizację strefy wypoczynku w oddaleniu od granicy posesji. Co zatem zrobić, gdy chcemy osłonić się przed światem zewnętrznym?

Zalety ogrodzenia pełnego

Najlepiej już na etapie budowy domu i planowania ogrodu zastanowić się, gdzie będziemy najczęściej spędzać czas na dworze i czy zależy nam na tym, by ukryć tę przestrzeń przed wzrokiem osób postronnych. Różni ludzie mają odmienne potrzeby, jeśli chodzi o chęć odcięcia się od świata zewnętrznego. Niektórzy lubią widzieć, co dzieje się wokół nich i chcą, by ich dom także był widoczny od stronny ulicy. Inni wolą skrzętnie chronić swoją prywatność i najlepiej czują się, kiedy są odizolowani od tego, co na zewnątrz. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając ogrodzenie swojej działki.

 – Każde ogrodzenie wytycza granice posesji, ale odpowiednio dobrane może jednocześnie pełnić rolę skutecznej osłony – mówi Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Jeśli chcemy osiągnąć taki efekt, warto zdecydować się na montaż mało przeziernych przęseł. Możemy wybrać model pełny lub z niewielkimi prześwitami, taki jak np. Nowoczesne Ogrodzenie Frontowe Trawertyn, które umożliwia dostosowanie przerw między elementami do własnych potrzeb i upodobań. Takie ogrodzenie nie tylko oddzieli nas wizualnie, ale także sprawdzi się przy ruchliwej ulicy, dodatkowo ograniczając hałas i przenikanie kurzu.

Dodaj intymności swojej przestrzeni prywatnej

Co jeśli mamy już zorganizowaną, ogrodzoną przestrzeń wokół domu, ale po jakimś czasie zaczyna doskwierać nam bliskość ulicy i przechodnie „zaglądający nam do talerzy”, gdy pijemy poranną kawę na tarasie? A może po kilku latach zmienił się krajobraz za naszym płotem i w miejscu malowniczej łąki wyrosło osiedle?

– Nie musimy od razu rozbierać naszego ogrodzenia i budować wysokich murów, są znacznie prostsze metody na osłonięcie swojego podwórka – uspokaja ekspertka firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Jednym z nich jest taśma ogrodzeniowa. To łatwa w montażu taśma z polipropylenu, którą bez trudu samodzielnie można założyć na ogrodzeniu panelowym, siatce czy balkonowej barierce. Daje natychmiastowy efekt, jest wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dostępna jest w kilku kolorach takich jak zieleń, szarość i antracyt.

Naturalna bariera

Podstawowym „budulcem” ogrodowej przestrzeni jest oczywiście roślinność. Nie zapominajmy, że oprócz funkcji dekoracyjnej może też pełnić ona rolę osłonową.

Jedną z popularniejszych form wykorzystania roślin przy ogrodzeniach jest żywopłot. Formuje się go z gatunków iglastych, takich jak cisy, żywotniki czy świerki, lub liściastych, np. grab, berberys, buk. Możemy też zasadzić krzewy w mniej sformalizowany sposób, wybierając konkretne fragmenty działki, które wymagają przesłonięcia. Świetnie w tej roli sprawdzą się także wysokie, ozdobne trawy. Wykorzystać możemy pnącza, takie jak winobluszcz, bluszcz, wiciokrzew czy milin. Nie zapominajmy jednak, że na taką naturalną barierę będziemy musieli trochę poczekać i będzie ona wymagała mniejszego lub większego zaangażowania z naszej strony.

– Poczucie prywatności we własnym ogrodzenie jest niezmiernie ważne – przyznaje Małgorzata Podemska. – Pamiętajmy jednak, że tworząc szczelną przesłonę, uniemożliwiamy też sobie wgląd w to, co dzieje się wokół naszej posesji. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zastosowaniu domofonu lub wideodomofonu przy furtce, by móc sprawdzić, kto chce wejść na nasze podwórko.

Related Posts

Leave a Comment