Jak utrzymać czystość i skutecznie zdezynfekować biuro?

by redakcja serwisu

W aktualnej sytuacji epidemicznej zachowanie wysokich standardów czystości i sterylności przestrzeni biurowej jest szczególnie ważne. Duże skupiska ludzi, open space’y czy jedzenie przy biurku tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii i rozprzestrzeniania się wirusów. Pracodawcy regularnie korzystają z usług firm sprzątających, ale powinni również szukać dodatkowego wsparcia w dezynfekcji biur. Jednym z tego typu rozwiązań są oczyszczacze powietrza wyposażone w lampy UV-C.

Utrzymanie wysokiego poziomu higieny w biurze to nie lada wyzwanie. O ile pracownicy są zaznajomieni z ergonomiczną postawą podczas pracy przy komputerze, a częsta dezynfekcja rąk jest obecnie standardem, to zwykle zapominają jednak o regularnym czyszczeniu swojego stanowiska. Niestety, mycie tej powierzchni przez osoby zajmujące się sprzątaniem nie wystarczy – klawiatura i biurko to miejsca szczególnie narażone na działanie drobnoustrojów. Podczas ośmiogodzinnego dnia pracy pracownikom zdarza się spożywać przekąski czy pić kawę przed komputerem, a brudne naczynia nie zawsze trafiają od razu do zmywarki i zostają na biurku lub kuchennym blacie. W efekcie gromadzą się tam nie tylko resztki jedzenia, ale też martwy naskórek i bakterie, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, współcześnie trudno wyobrazić sobie biuro bez klimatyzacji, która mimo przyjemnego chłodzenia może stwarzać dodatkowe utrudnienia w utrzymaniu czystości.

– W klimatyzowanych pomieszczeniach unika się otwierania okien i wietrzenia, przez co krążące powietrze roznosi kurz oraz niewidoczne mikroorganizmy. Takie warunki są niekorzystne dla osób chorujących na choroby cywilizacyjne jak astma czy alergie, ponieważ utrudniają im oddychanie. Dodatkowo, duże różnice pomiędzy temperaturą na zewnątrz a wewnątrz budynku sprzyjają przeziębieniom, którymi łatwo jest się zarazić na zamkniętych przestrzeniach. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania w miejscu pracy i poprawić jakość powietrza pracodawcy powinni korzystać z oczyszczaczy powietrza, wyposażonymi dodatkowo w lampy UV-C – mówi Łukasz Malik, współwłaściciel marki Wenon, oferującej urządzenia oczyszczająco-dezynfekujące.

Oczyszczanie powietrza i jego sterylizacja

Oczyszczacze powietrza usuwają z niego różnego rodzaju zanieczyszczenia – w zależności od filtrów zastosowanych w danym urządzeniu mogą wyłapywać m.in.: dym, kurz, alergeny czy szkodliwe gazy. Podczas procesu filtracji powietrze może być także nawilżane i jonizowane, a przykre zapachy niwelowane. Zwykłe oczyszczacze powietrza nie zabijają jednak wirusów czy bakterii, dlatego do sterylizacji przestrzeni warto wybrać sprzęt wyposażony w lampę UV-C, dzięki której groźne mikroorganizmy są skutecznie usuwane. Z kolei zdezynfekowane powietrze zmniejsza prawdopodobieństwo złapania infekcji wirusowej czy bakteryjnej przez pracowników.

– Oczyszczacze z funkcją UV-C zapewniają nie tylko dobrą jakość powietrza, ale też sterylność przestrzeni. Urządzenia inicjują obieg powietrza, które jest zasysane do ich środka, filtrowane, dezynfekowane promieniowaniem UV i wypuszczane do pomieszczenia. Promienie generowane przez lampę nie wychodzą poza obudowę urządzenia, dzięki czemu oczyszczacz może być używany nawet w ciągu dnia, w biurze pełnym ludzi. Wybierając oczyszczacz warto sprawdzić, w jakiego rodzaju filtry został wyposażony. Podstawą skutecznego oczyszczania są wysokiej klasy filtry HEPA, które usuwają nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia oraz filtry z węglem aktywnym, które niwelują zapachy i wychwytują szkodliwe gazy. W przestrzeni biurowej doskonale sprawdzają się oczyszczacze z funkcją jonizowania. Sprzęt elektryczny emituje duże ilości jonów dodatnich, natomiast organizm najlepiej funkcjonuje, gdy poziom jonów dodatnich i ujemnych jest zrównoważony. Jonizacja przyczynia się także do opadania kurzu i odświeżenia powietrza. Z właściwości oczyszczaczy powietrza wyposażonych w lampy UV-C z pewnością skorzystają wszyscy pracownicy – dodaje Łukasz Malik z Wenon.

Regularna dezynfekcja powierzchni oraz oczyszczanie powietrza są jednymi z podstawowych aspektów dbania o komfort pracowników. Sprzyjające warunki zwiększają efektywność pracy i poprawiają samopoczucie zatrudnionych osób, które zyskują przekonanie, że pracodawcy zależy na ich zdrowiu.

Marka Wenon prezentuje oczyszczacz powietrza wyposażony w lampę UV-C odpowiedni do użytku w przestrzeniach biurowych:

Oczyszczacz powietrza Wenon MF01 Violet

Kompaktowy produkt, który sprawdzi się zarówno do oczyszczania jak i sterylizacji powietrza. W urządzeniu zastosowano czterostopniowy system filtracji składający się z filtrów: Nano Silver, HEPA, węgla aktywnego oraz katalizatora niskotemperaturowego. Model wyposażono w lampę UV-C , która usuwa wirusy i bakterie z otoczenia oraz jonizator o mocy 5 milionów ujemnych anionów. Dzięki czujnikowi jakości powietrza, z lampką sygnalizującą w trzech kolorach, można szybko sprawdzić jego stan w pomieszczeniu. Ozonator wykazuje najlepsze działanie w pracy na powierzchni do 20 m2.

Related Posts

Leave a Comment