5 zasad, według których urządzisz w domu idealne biuro

by redakcja serwisu

Praca zdalna staje się coraz popularniejsza. Według tegorocznego raportu „Global state of Remote Work”, już ponad połowa firm na świecie oferuje możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu. Rodzi to jednak pytanie – jak urządzić miejsce do pracy, które nie rozprasza? 

Dziś znacznie więcej firm przekonuje się do pracy zdalnej. Rozwiązanie to przestało być domeną jedynie branży IT. Co ciekawe, nawet niektóre firmy produkcyjne umożliwiają to swoim pracownikom – pod warunkiem, że ich codzienne czynności mogą wykonywać poza siedzibą.

1.Miejsce tylko do pracy

Nie łącz strefy snu z miejscem, w którym masz zamiar wykonywać swoje obowiązki. Strefy te nie powinny się ze sobą przenikać. Jeśli urządzisz biuro w części sypialnianej, prawdopodobne jest, że wnętrze to będzie kojarzyło ci się z pracą albo wręcz przeciwnie – z relaksem, więc bardzo trudno będzie się w nim skupić.

– Nie zawsze możemy sobie pozwolić na wygospodarowanie całego pokoju, ale powiedzmy sobie szczerze: nie zawsze też potrzebujemy aż tak dużej przestrzeni do wykonywania swoich obowiązków. Wszystko oczywiście zależy od charakteru pracy, jednak na ogół wystarczą nam biurko i szafki, czyli właściwie podobny zestaw, jakim dysponujemy w firmie – mówi Tomasz Bednarek, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. – Jeśli nie urządzamy osobnego pomieszczenia, wybierzmy po prostu takie miejsce, w którym będzie możliwie cicho, a my zapewnimy sobie spokój. 

2. Używaj kolorów

Często wybieramy neutralne tony, widząc w nich najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jest w tym nieco prawdy – unikanie intensywnych kolorów zapewnia komfortowe środowisko do skupienia się, nie wprowadza w rozdrażnienie i nie męczy wzroku. Jednocześnie utrzymanie całego wnętrza w jednakowej stylistyce może okazać się nietrafionym pomysłem, jeśli chcemy wyraźnie oddzielić strefy w pomieszczeniu. Do urządzenia domowego biura nie potrzebujemy wielkich przestrzeni, ale przede wszystkim wyraźnego zróżnicowania. Nie musimy jednak zmieniać koloru ścian – wystarczy, że postawimy na drobne dodatki, które ożywią wnętrze.

3. Wybierz odpowiednie meble

Zadbaj też o ergonomię pracy. Zwróć uwagę na właściwy kąt patrzenia na monitor, podparcie nadgarstków czy wygodne, najlepiej obrotowe krzesło. Przy wyborze mebli kieruj się praktycznością. Postaw na wielofunkcyjne biurka, w których schowasz swoje dokumenty czy najważniejsze akcesoria, a po pracy możesz przekształcić w stolik lub po prostu miejsce do korzystania z komputera.

4. Przemyśl, jak zaaranżujesz przestrzeń

Jedną z ważniejszych rzeczy w pracy zdalnej jest dobra organizacja pracy. W tym wypadku jesteś zdany sam na siebie – i to, w jaki sposób urządzisz swój kącik. Postaraj się, aby wszystkie ważne przedmioty znajdowały się w zasięgu ręki. To realna oszczędność czasu: nie musisz chodzić do drukarki do drugiego pokoju ani przeczesywać całego mieszkania w poszukiwaniu dokumentu, który w danej chwili jest potrzebny.

5. Zatroszcz się o światło

Myśląc o tym, którą część mieszkania wygospodarujesz na biuro, pamiętaj o odpowiednim doświetleniu tego miejsca. Choć oczywiście nie może zabraknąć lampy (najlepiej tej o chłodnym świetle), to przede wszystkim powinieneś zapewnić sobie dostęp do naturalnego oświetlenia. To właśnie ono poprawia nasze samopoczucie i sprawia, że łatwiej jest nam się skupić.

Related Posts

Leave a Comment