Co warto wiedzieć o schodach metalowych?

by redakcja

Schody wykonane z metalu, jeszcze niedawno utożsamiane głównie z obiektami publicznymi, takimi jak biblioteki, urzędy czy nowoczesne biura, teraz znajdują swoje miejsce także w budownictwie domów jednorodzinnych i mieszkań. Wybór tego materiału ma swoje uzasadnienie, ponieważ metal zapewnia wysoką trwałość, co jest niezwykle istotne w miejscach o dużej liczbie użytkowników. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy stalowe stopnie do swojego domu czy biura?

W jakich wnętrzach sprawdzą się schody metalowe?

Gotowe schody metalowe znajdują idealne zastosowanie w różnych stylach aranżacji wnętrz, takich jak industrialny i loftowy. Styl industrialny często cechuje się surowym klimatem, dominacją szarości i betonu, co czyni metalowe dodatki i większe elementy doskonałym wyborem, aby wpasować się w tę estetykę. Z kolei styl loftowy, inspirowany przekształconymi nowojorskimi fabrykami na stylowe mieszkania, często zawiera cieplejsze barwy, lite drewno i metal.

W zależności od kolorystyki całego pomieszczenia można wybrać schody metalowe w odcieniach srebra lub schody metalowe z drewnianymi stopniami. Schody metalowe doskonale komponują się również z estetyką nowoczesnych wnętrz, które kładą nacisk na minimalizm, ograniczoną paletę kolorów i prostotę. Jednokolorowe stopnie i prosta balustrada podkreślają charakter takich wnętrz. Natomiast schody metalowe z motywami florystycznymi lub eleganckimi ornamentami mogą być doskonałym wyborem dla klasycznych wnętrz.

Jakie zalety mają schody z metalu?

Zarówno metalowe schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne są przede wszystkim trwałe. Solidna konstrukcja pozwala im utrzymać swój kształt i wygląd przez wiele dziesięcioleci regularnego użytkowania. Co istotne, w odróżnieniu od konkurencyjnych schodów drewnianych, schody metalowe nie wymagają specjalnej konserwacji ani zabezpieczeń, co pozwala na oszczędności.

Istnieje kilka rodzajów schodów metalowych do wyboru, w tym ze stali nierdzewnej, stali węglowej, żeliwa, aluminium, stali kwasoodpornej oraz ocynkowane. Chociaż wszystkie są trwałe, nie wszystkie są równie odporne na wilgoć i zmienne temperatury. Dlatego też w przypadku zabiegowych schodów metalowych często rekomenduje się stosowanie stali kwasoodpornej, która zachowa z pewnością trwałość przez wiele lat.

Inwestycja w prefabrykowane schody z tego materiału przynosi długotrwałe korzyści, a mimo że stal kwasoodporna może być kosztowna, oszczędności w porównaniu do schodów drewnianych mogą być znaczące.

Related Posts

Leave a Comment