Jak zmienić ogrzewanie na ekologiczne?

by redakcja serwisu

Nadchodzi sezon grzewczy – to oznacza, że jakość powietrza znów się pogorszy. Nawet 50% zanieczyszczeń pochodzi z tzw. kopciuchów działających w budynkach mieszkalnych. To wyraźny sygnał, aby zastanowić się nad zmianą ogrzewania w domu czy mieszkaniu. Od czego zacząć?

Klimat zmienia się nieubłaganie

Statystyki są zatrważające. W 2019 roku aż 43 tysiące osób zmarło przedwcześnie przez smog. Eksperci są zgodni – to działalność człowieka ma największy wpływ na zmiany klimatu. Jak wskazuje raport Międzyrządowego Zespołu do Zmian Klimatu ONZ (IPCC), niektóre ze skutków mogą być już nieodwracalne. Aby ograniczyć wzrost globalnej temperatury na poziomie poniżej 1,5 st. C, należy radykalnie zredukować emisję gazów cieplarnianych do 2050 roku.

O konsekwencjach słyszał prawdopodobnie każdy. To nie tylko częstsze pożary czy powodzie, ale przede wszystkim pogorszenie naszego stanu zdrowia. Jak wskazuje publikacja „Wpływ zmian klimatycznych na występowanie wybranych chorób zakaźnych”, która ukazała się na łamach „Medycyny Ogólnej i Nauk o Zdrowiu”, zarówno długotrwała zmiana klimatu, jak i ekstremalne zjawiska pogodowe, mogą wpływać na pojawianie się ognisk chorób zakaźnych. Musimy liczyć się przede wszystkim z wirusowymi chorobami układu oddechowego. Niewykluczone jest też zwiększone ryzyko chorób układu pokarmowego przenoszonych przez wodę i żywność. Zagrożeniem mogą być również choroby przekazywane przez tzw. wektory (np. przez kleszcze czy komary). Sytuacja jest poważna i to ostatni moment, by działać.

Każdy może zrobić coś dla klimatu

Biorąc pod uwagę fakt, jak duży odsetek zanieczyszczeń powietrza wynika właśnie z ogrzewania budynków mieszkalnych, nie sposób nie zauważyć, że każdy z nas może mieć wpływ na dalsze zmiany. Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie budowy, czy mieszkasz w jednym miejscu już od wielu lat – producenci ekologicznych rozwiązań mają w swojej ofercie urządzenia, które nadają się do różnych typów budynków.

Wraz z upływem czasu tworzone są kolejne generacje rozwiązań, by jak najlepiej sprostać wymaganiom związanym z ochroną klimatu. Immergas jako jedna z pierwszych w Polsce firm wprowadziła na rynek gazowe kotły kondensacyjne, co pozwoliło w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dziś swoim klientom oferuje ekologiczne i ekonomiczne pompy ciepła, dając tym samym ogrzewanie oraz chłodzenie i dostarczając ciepłą wodę tak, by nie szkodzić przy tym środowisku.

Na co zwracać uwagę, wybierając pompę ciepła?

Ekologicznych sposobów przybywa – tak samo jak nowych firm, które oferują urządzenia przyjazne środowisku. Tak szeroki wybór może przysporzyć trudności – im więcej opcji, tym trudniej się zdecydować. Nie każdy zna się na specyfikacji konkretnych systemów, przez co poszukiwania wiążą się niekiedy z długim researchem czy pojawianiem się dodatkowych pytań o eksploatację.

Warto kierować się nie tylko przeznaczeniem takiego urządzenia, ale i parametrem określającym wydajność – COP. Informuje on o wydajności pracy pompy i jest najistotniejszym wskaźnikiem. Nie można jednak traktować go osobno – równie ważna jest temperatura dolnego źródła i temperatura zasilania instalacji. Istotna jest też klasa wydajności energetycznej.

Sprawdź, czy pompa jest objęta dofinansowaniem

Nie tylko techniczne parametry mogą powiedzieć nam więcej o tym, jak będzie działało urządzenie. Warto wybierać renomowanych producentów, co wiąże się z lepszą jakością, opieką serwisową czy dłuższym okresem gwarancji. Co więcej, takie pompy mogą być objęte dofinansowaniem w programie Czyste Powietrze. Listę takich urządzeń łatwo znaleźć w internecie.

Aby ułatwić poszukiwania odpowiedniej pompy ciepła, Immergas stworzył platformę wiemjakbyceko.pl, na której wyjaśnia tajniki tych urządzeń i podpowiada, jaką jednostkę wybrać.

– Osoby, które stoją przed decyzją o wymianie pieca, mogą czuć się zagubione. Aby ułatwić poszukiwania, pomóc w nawigowaniu po produktach, ale i zwrócić uwagę na palący problem, jakim jest ocieplanie klimatu, postanowiliśmy rozpocząć kampanię #razemdlaczystegopowietrza, w której edukujemy ludzi na temat bezpiecznych dla środowiska systemów grzewczych – tłumaczy Magdalena Oskiera, Dyrektor marketingu Immergas. Jak dodaje: – W kampanię włączyły się takie osobowości jak Adam Bielecki czy Maciej Janowski, czyli osoby, które prywatnie robią wiele dla klimatu.

Korzyści dla klimatu, korzyści dla finansów

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła? Przede wszystkim to kwestia bezpieczeństwa dla klimatu, ale i oszczędności dla domowego budżetu. Koszty eksploatacji urządzeń o klasie A+++ są niskie. Dodatkowo można skorzystać z programów dofinansowań takich jak Program Czyste Powietrze, dzięki którym zmiana pieca nie obciąży domowych zobowiązań. Co więcej, urządzenia te mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu możemy liczyć na większą niezależność od rosnących cen energii.

W dobie kryzysu klimatycznego ekologiczne ogrzewanie to już konieczność. Z roku na rok będą coraz popularniejsze, a wybór odpowiedniego urządzenia – coraz prostszy.

Related Posts

Leave a Comment