Pompy ciepła, kotły na pellet. Jak otrzymać dofinansowanie na zakup ekologicznego źródła ciepła?

by redakcja serwisu

Pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe, kotły na pellet – na zakup i montaż każdego z tych urządzeń można otrzymać dofinansowanie w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. Dlaczego warto wymienić piec węglowy na nowoczesny kocioł lub pompę ciepła i co zrobić, by otrzymać dotację? Sprawdź!

Smog to problem, który dotyka nas, nasze dzieci, wnuki, naszych rodziców i dziadków. Choć oddziałuje na każdego, najbardziej narażone na jego szkodliwe działanie są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Niestety, do smogu w największym stopniu przyczyniają się stare, nieefektywne węglowe kotły zasypowe, które wciąż znajdują się w wielu domach. Dlatego rząd uruchamia programy, które realnie wspierają gospodarstwa domowe w wymianie nieekologicznych pieców na urządzenia przyjazne środowisku. Dofinansowują także ekologiczny rodzaj wentylacji z odzyskiem ciepła nazywany rekuperacją, który przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii, a więc… paliwa.

Pompy ciepła, kotły pelletowe i gazowe – komfort i wygoda użytkowania!

Kotły na pellet, kotły gazowe i pompy ciepła to urządzenia, które szczególnie często dofinansowywane są w programie Czyste Powietrze. Co przemawia za ich popularnością? Korzyści jest wiele!

Pompy ciepła to urządzenia najbardziej ekologiczne. Do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej wykorzystują energię z powietrza. Są, podobnie jak kotły gazowe, całkowicie bezobsługowe i nie wymagają składowania i dosypywania paliwa ani czyszczenia – jak ma to miejsce w przypadku pieców węglowych. Z kolei kotły na pellet do spalania wykorzystują biomasę. Są w dużej mierze zautomatyzowane, przez co paliwo wystarczy dosypywać raz na kilka dni.

Dofinansowanie do pompy ciepła, kotła gazowego i pelletowego. Co zrobić, by je otrzymać?

By wziąć udział w programie należy złożyć wniosek. Można to zrobić przez Internet, za pomocą Profilu Zaufanego, lub w urzędzie (wówczas należy pobrać wniosek z Portalu Beneficjenta na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW). Można także przesłać go pocztą.

Program przewiduje różne stopnie dofinansowania. Jeśli zamierzamy ubiegać się o podwyższone dofinansowanie powinniśmy dołączyć do wniosku zaświadczenie, które do tego upoważnia.

Wymiana źródła ciepła na nowoczesne urządzenia grzewcze to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Urządzenia od sprawdzonych producentów cechują się wysoką sprawnością i niezawodną pracą przez lata. Więcej informacji o pompach ciepła, kotłach gazowych i pelletowych znajdziesz na www.defro.pl/.

Related Posts

Leave a Comment