Remont garderoby. Jak odmienić szafę i naprawić poluzowane gwinty w szafkach?

by redakcja serwisu

W każdym domu czy mieszkaniu nie może zabraknąć szafy i to niezależnie od kubatury wnętrza. Szafy są już nie tylko funkcjonalnymi meblami, ale także dekoracją wnętrza, wszak często znajdują się w salonie czy sypialni. Ale tutaj pojawia się pytanie jak odmienić szafę, jeżeli jej estetyka pozostawia wiele do życzenia i jak wykonać drobne naprawy?

Drobne naprawy szafy

Nim przejdziemy do upiększania warto wziąć się za wykonanie drobnych napraw. A więc można dokręcić poluzowane gwinty w szafkach. Do tego celu można użyć gwintowników. A jeżeli gwinty są w gorszym stanie, mamy tutaj na myśli ich naderwanie to wcale nie czeka Was ich całkowita wymiana, bo możecie wykonać naprawę używając kleju anaerobowego z Ataszek.pl, znajdziecie świetne produkty w atrakcyjnych cenach.

Estetyka ma znacznie

Szafa niejako wychodzi poza swoją rolę, a więc nie jest już tylko meblem, który ma za zadanie pomieścić ubrania, lecz jest częścią wnętrza i aranżacji, dlatego też jej estetyka ma tak duże znaczenie. Szafa traktowana jest niejako jako garderoba, szczególnie jeżeli we wnętrzu ma się nie tyle klasyczny model, co szafę w zabudowie, która zajmuje całą ścianę. Oczywiście w razie zniszczonej czy uszkodzonej powierzchni mebla wydaje się, że najlepiej go wymienić, ale każdy chyba wie, ile kosztują dobrej jakości meble, a ile droższe są jeszcze te na zamówienie. Dlatego też warto szafę odmienić i jak się zaraz przekonacie wcale nie jest to trudne, ani też czasochłonne. Warto fronty zmienić za pomocą okleiny meblowej, dzięki temu zyska się niemal nowy mebel. Tutaj można wykazać się bardzo dużą kreatywnością i aż chce się powiedzieć, że jedynym ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia, bo okleiny dostępne są w wielu przeróżnych wariantach. Można postawić na motyw glamour, industrialny, ale i wybrać klasykę. Jeżeli podobają się Wam drewniane szafy, ale ich cena jest dla Was za duża, to możecie postawić na okleinę imitującą naturalne drewno, która na powierzchni posiada rysunek słoi i sęków. Zatem możliwości jest dużo i jeszcze więcej, bo możecie nawet łączyć różne okleiny, by uzyskać ciekawy efekt.

Lustrzany blask i optyczne powiększenie przestrzeni – jak to uzyskać?

Często źle dobrane meble zaburzają optycznie przestrzeń, dzieje się tak choćby wtedy, gdy wybierze się za dużą szafę. Ale przecież jeżeli takowej się potrzebuje, to dlaczego z niej rezygnować? Na szczęście można mieć i przysłowiową „rybkę” i „akwarium”, co oznacza, że za pomocą małego triku można odmienić samą jej estetykę, ale i nadać wnętrzu lekkości. Zrobić to można banalnie prosto, bo przyklejając do powierzchni frontów lustra. Dzięki temu wnętrze stanie się maksymalnie stylowe, ale i bardziej przestronne. Trzeba też wiedzieć, że lustra odbijają światło, a więc salon czy sypialnia stają się jeszcze lepiej doświetlone.

Drobne zmiany – duże efekty

Jak wiadomo i to nie od dziś czasami drobne zmiany przynoszą bardzo dobre efekty i co ciekawe, także w przypadku upiększania mebli można to uzyskać i to całkiem szybko. Jeżeli macie klasyczną szafę, czyli model z drzwiczkami, to warto zdecydować się na wymianę uchwytów. Można wybrać te stylizowane na retro, albo też utrzymane w futurystycznym wydaniu, które zachwycają swoim designem. Ale to nadal nie koniec możliwości, bo całą estetykę szafy możecie odmienić także malując ją dedykowaną do tego farbą, czyli specjalną farbą do mebli. Oczywiście przed pomalowaniem warto oczyścić dokładnie powierzchnię i ją wygładzić, używając papieru ściernego, a gdy ten etap macie już za sobą, to przy użyciu zwykłego pędzla malarskiego wystarczy ją pomalować i gotowe. Możecie też na frontach namalować abstrakcje. Wszystko zależy od wybranej przez Was linii projektowej.

Odpowiednio odremontowany mebel zyskuje swój charakter i zachwyca. Takie postępowanie jest zgodne z filozofią no waste, którą warto się kierować. Pomyślcie, zamiast kupować nową szafę, lepiej wyremontować i naprawić starą, dodatkowo zabezpieczając śruby czy inne elementy metalowe specjalnymi klejami anaerobowymi. Dzięki temu także sporo zaoszczędzicie, bo przecież naprawa i upiększanie nie będzie kosztować Was wiele, w przeciwieństwie do zakupu nowego mebla. Swoją drogą zyskujecie jeszcze sporo frajdy i satysfakcji, wszak sami odnowiliście szafę i jeszcze ją naprawiliście.

Related Posts

Leave a Comment