Jak radzą sobie osoby niepełnosprawne w miastach. Czy instalowane są podjazdy dla wózków inwalidzkich?

by redakcja serwisu

W polskim społeczeństwie jest coraz więcej osób niepełnosprawnych. Są to często ludzie którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich. Potrzebne są więc im specjalne podjazdy dzięki którym będą się mogli dostać do każdego budynku. Czy w polskich miastach zamontowane są podjazdy na wózki inwalidzkie?

Jak to jest w wielkich miastach?

W wielkich miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Katowice praktycznie w każdym miejscu zamontowane zostały podjazdy dla wózków inwalidzkich. Jest to spore udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W ten sposób nie czują się oni ograniczają. Mają możliwość korzystania z dokładnie takich samych elementów infrastruktury miejskiej co osoby pełnosprawne. Wielkie miasta są przystosowane do życia w nich osób niepełnosprawnych.

A co z mniejszymi miejscowościami?

Mniejsze miejscowości rządzą się swoimi prawami. Niestety osoby niepełnosprawne często mają problem z poruszaniem się w takich właśnie miejscach. Dzieje się tak dlatego, że miejsca te nie zostały jeszcze przystosowane do życia w nich osób niepełnosprawnych. Chodzi tutaj głównie o podstawowe elementy infrastruktury przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Nie we wszystkich restauracjach czy sklepach zainstalowane zostały podjazdy na wózki inwalidzkie. Często osoba niepełnosprawna musi korzystać z pomocy innych osób. Najczęściej jest to dla nich bardzo niewygodna sytuacja. Stąd też osoby niepełnosprawne starają się walczyć o swoje prawa. Chcą, aby w każdym miejscu publicznym była możliwość zainstalowania podjazdów na wózki inwalidzkie. W ten sposób mogliby oni swobodnie się poruszać. Na dzień dzisiejszy nie jest to jednak jeszcze możliwe ze względu na środki finansowe. Mniejszych miejscowości nie może sobie po prostu pozwolić na instalowanie tego typu urządzeń we wszystkich możliwych miejscach gdzie byłoby to wymagane.

Ciągła walka osób niepełnosprawnych

Osoby przejawiające niepełnosprawność ruchową bardzo często muszą walczyć o swoje. Zdarza się, w blokach w których mieszkają nie zostały zainstalowane podjazdy na wózki inwalidzkie. Tym samym więc osoba niepełnosprawna jest uwięziona w swoim mieszkaniu. Musi być zależna od rodziny, znajomych czy sąsiadów. Jest to dla nich bardzo uwłaczające. Stąd też niepełnosprawni starają się walczyć o swoje prawa. Chcą, aby w każdym bloku znalazł się podjazd na wózki inwalidzkie. Z podjazdów takich korzystają przecież nie tylko osoby niepełnosprawne ale również bardzo często Kobiety z małymi dziećmi. Dzieci te przewożone są najczęściej w wózka. Stąd wygodny dla nich jest poruszanie się po podjazdach tego typu.

Related Posts

Leave a Comment