Jaki rodzaj szkła wybrać do kabiny prysznicowej?

by redakcja serwisu

Wybierając do łazienki kabinę prysznicową patrzymy zazwyczaj na jej parametry i ogólną estetykę. Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest dobór odpowiedniego wariantu szkła. Determinuje on zarówno wygląd, jak i funkcjonalność kabiny prysznicowej, a co za tym idzie – wpływa na całokształt naszej łazienki.

W odpowiedzi na różne gusta klientów oraz zmieniające się trendy producenci kabin prysznicowych stale poszerzają swoją ofertę. Oprócz nowych kolekcji kabin do katalogów trafiają również nowe rodzaje szkła, z którego kabiny mogą być wykonywane. W czym zatem możemy wybierać?

Szkło przejrzyste, a może ultraprzejrzyste?

Najczęściej występujący i wybierany rodzaj szkła to szkło przejrzyste. Jego cechą charakterystyczną jest lekko zielonkawa barwa wynikająca z zawartości tlenków żelaza w szklanej masie – im grubsze jest szkło, tym bardziej będzie widoczna. Osoby, które chcą, żeby szkło w kabinie było niemal niewidoczne, powinny zainteresować się pozycją UltraClear® pozbawioną jakiegokolwiek zabarwienia i posiadającą prawie 100% przejrzystość. Modele z takim szkłem sprawdzą się szczególnie w łazienkach utrzymanych w białej kolorystyce, gdzie zielonkawa poświata szkła może zaburzyć harmonię wystroju.

Efekt satyny

Ciekawą propozycją jest szkło Satinato cechujące się matową, minimalnie porowatą powierzchnią po jednej stronie, a po drugiej gładką i łatwą w czyszczeniu. Największym jego atutem jest to, że zapewnia intymność. Sylwetka kąpiącego się jest niemal niewidoczna. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, warto przemyśleć czy Satinato będzie pasować do wnętrza naszej łazienki. Mleczna barwa szkła wydzieli optycznie strefę prysznica, więc takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w większym pomieszczeniu, w którym podział przestrzeni wpłynie korzystnie na całą aranżację.

O różnej barwie

Grafitowe, a może brązowe? Takie szkło także jest dostępne i będzie doskonale prezentować się jako akcent kolorystyczny w łazience, nadając jej charakteru. Kabinę można też dobrać pod kolor płytek lub innych elementów wykończeniowych, dzięki czemu uzyskamy we wnętrzu doskonałą i spójną kompozycję. Należy jednak pamiętać, że owe barwienie nie zapewni intymności. Ciemny kolor może dodatkowo optycznie pomniejszać pomieszczenie.

Szkło ornamentowe

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się ozdobne półprzezroczyste szkło o odmiennej fakturze. Pixarena® to szkło, które charakteryzuje się gęstym i jednolitym wzorem. Jest nowoczesną alternatywą dla szkła matowego, ponieważ podobnie jak ono zapewnia komfortową intymność. Takie szkło rozprasza też światło, dzięki czemu łazienka sprawia wrażenie jaśniejszej i bardziej przytulnej. Innym rodzajem szkła ornamentowego jest nowość z oferty Radaway, czyli szkło Master-Soft® o delikatnym efekcie 3D, który nadaje wnętrzu subtelności, lekkości i nutkę elegancji. Motyw 3D uzyskuje się poprzez walcowanie masy szklanej pomiędzy dwoma grawerowanymi cylindrami. Efektem jest wytłoczony delikatny wzór na jednej stronie szyby, podczas gdy druga pozostaje gładka i połyskująca.

Lustrzane odbicie

W ofercie marki Radaway znaleźć można dodatkowo szkło Mirror® z lustrzaną powłoką, która jest odporna na działanie pary wodnej oraz środków czyszczących. Kabina ze szkłem Mirror® prezentuje się niezwykle ciekawie, optycznie powiększa wnętrze i może zastąpić w łazience tradycyjne lustro.

Szkło w czarnej oprawie

Bardzo modne ostatnio stało się też szkło Frame z czarną ramą i Factory z czarnymi szprosami. Te rodzaje szkła doskonale sprawdzą się w industrialnych wnętrzach oraz tych, w których użyta została czarna armatura. Geometryczne zdobienia zespala się ze szkłem w procesie hartowania, dzięki czemu są bardzo trwałe oraz odporne na ścieranie. Szkła Frame i Factory dostępne są w kilku wariantach – ze szkłem przejrzystym, UltraClear®, grafitowym, brązowym, satynowym oraz Mirror.

Related Posts

Leave a Comment