Przestronny salon – co na podłogi i ściany?

by redakcja serwisu

Przestronny salon daje nam duże pole do popisu w kwestii jego aranżacji. Gdy mamy do dyspozycji otwarte wnętrze, możemy pozwolić sobie na bardziej odważne pomysły, bez obawy, że optycznie zmniejszymy pomieszczenie. Jakie rozwiązania są obecnie w modzie?

Gdy myślimy o urządzaniu salonu, zwykle na pierwszy plan wysuwają się meble w konkretnym stylu – wygodna kanapa, stolik kawowy, szafka pod telewizor, stół z krzesłami. To właśnie ich wygląd często determinuje aranżację pozostałych elementów pomieszczenia, to znaczy podłóg i ścian. Jak sprawić, aby nie były one jedynie tłem? Co cieszy się obecnie największą popularnością? Spytaliśmy o to dwoje ekspertów.

Podłogi – parkiet, panele czy podłoga winylowa?

– Ostatnie kilka miesięcy możemy nazwać wielkim powrotem jodełek – drewnianych parkietów z dębowych klepek, ułożonych pod kątem w charakterystyczny, elegancki wzór. To w połączeniu z lekko kontrastowym wybarwieniem drewna tworzy naprawdę ciekawe efekty aranżacyjne – mówi Robert Chmielewski, właściciel białostockiego salonu podłóg BENTO. – Na równi z podłogami drewnianymi, częstym wyborem wśród klientów indywidualnych i architektów wnętrz są panele winylowe. Stanowią one dobry kompromis pomiędzy pięknym wyglądem a funkcjonalnością.

Przy podejmowaniu decyzji o konkretnej podłodze, oprócz walorów estetycznych, warto wziąć pod uwagę także kwestie praktyczne. Jeśli salon ma służyć rodzinie z małymi dziećmi, lepiej postawić na wytrzymałe, ciepłe i przyjemne w dotyku panele winylowe. Dobrze sprawdzą się także panele laminowane, które wykazują dużą odporność na uszkodzenia.

Jeśli natomiast zależy nam na naturalnej jakości materiału i wiemy, że jesteśmy w stanie poświęcić pielęgnacji podłogi nieco więcej czasu, możemy postawić na deski lub klepki drewniane. Wykończone matowym lub półmatowym lakierem, olejem lub olejowoskiem świetnie nadają się do wnętrz w każdym stylu – skandynawskim, loftowym, glamour czy hampton.

Efektowna ściana

– Jeśli chodzi o aranżację ścian w salonach, ostatni czas zdecydowanie należy do murali. Tworzą one niepowtarzalny charakter i przyciągają oko każdego, kto wejdzie do wnętrza. Duży wzór na ścianie staje się jakby obrazem, szczególnie, jeśli ma malarski styl – mówi Marta Kwaśniewska ze sklepu Iguane.pl – Tworzone przez młodych, polskich artystów i grafików, idealnie podkreślają osobowość właścicieli domu. Zaletą jest naprawdę wyjątkowa jakość oraz możliwość dopasowania nie tylko rozmiaru, ale także grafiki do indywidualnych potrzeb.
Innymi, modnymi trendami są sztukateria, pozwalająca tworzyć ciekawe kompozycje i dająca nieskończone możliwości aranżacyjne, panele 3D oraz drewniane lamele, które dają wrażenie przytulności w niezwykle nowoczesnym wydaniu.

Related Posts

Leave a Comment